خدمات - نهالستان فضائلی

خدمات

خدمات قابل ارائه توسط تیم ما


احداث نهالستان

parks-32-512

 

گروه نهالستان فضائلی با چندین سال تجربه احداث نهالستان های بزرگ در کارنامه خود آماده همکاری و مشاوره در زمینه احداث نهالستان می باشد شرایط احداث نهالستان به شرح زیر است …

 

۱-زمین اختصاص یافته برای احداث نهالستان باید حداقل از سه سال قبل زیر کشت درختان میوه و گیاهان جالیزی و صیفی نرفته باشد.
۱-۱ پس از کندن نهال ها ، زمین خزانه باید حداقل دو سال آیش و مجددا برای تولید نهال مورد استفاده قرار گیرد .
۱-۲ در صورت وجود عوامل بیماری زای خاکزی مدت آیش سه ساله بوده و ضدعفونی خاک الزامی است.
۲- نهالستان باید در منطقه ای احداث شود که خطر سرمازدگی زمستانه برای جوانه پیوندک یا شاخه حاصل از پیوندک وجود نداشته باشد.
۳- سطح خزانه حداقل یک هکتار باشد .
۴- خاک نهالستان باید مرغوب و حاصلخیز بوده فاقد عوامل محدود کننده فیزیکی و شیمیایی باشد .
۵- خاک نهالستان باید عاری از نماتد های بیماری زا و یا نماتد های ناقل بیماری ویروسی باشد . برای نمونه برداری از خاک قبل از احداث نهالستان ، از هر هکتار ۵ نمونه ( عمق۳۰-۰) گرفته شود و پس از مخلوط شدن یک نمونه بدست می آید که در آزمایشگاه بررسی شده و از نظر وجود نماتد های ناقل و نماتدهای Meloidogyne مورد بررسی قرار می گیرد .
۶- نهالستان نباید در مسیر زه آب یاهرز آب ها یا آب های حاصل از سیلاب که از باغ های درختان میوه عبور می کنند قرار داشته باشد .
۷- نهالستان باید در مکانی احداث شود که حداقل خطر انتشار عوامل بیماری زا وجود داشته باشد و از احداث نهالستان در کانون الودگی بیماری های مسری اجتناب شود .

جابجایی درختان به روش روتبال

گروه مهندسین نهالستان فضائلی متخصص انجام انتقال انواع درختان

 به منظور استفاده از روش روتبال در گام اول می بایست با شناخت از گیاه ،جایگاه گیاه ،میزان رشد، نوع خاک وعوامل مرتبط نسبت به ریشه و انتقال اقدام نمود.

 

 

 

photo_2016-11-11_16-29-27

اصلاح و پیوند زنی نهال و درخت

c3415_peyvand350x397

کلیه خدمات پیوند زنی نهالستان ها و باغات میوه اصلاح نژاد از مرحله هرس تا تهیه پیوند مرغوب و پیوند زنی با کادر متخصص آماده خدمت رسانی به شما می باشند

کادر مجرب و متخصص عملیات پیوند زنی و اصلاح درختان در نهالستان ها و همچنین باغ و ویلا  آماده خدمت رسانی و همچنین  اصلاح گونه های مختلف پیوند چندین نوع میوه بر روی یک درخت می باشند

جلوگیری از پوسیدگی طوقه درختان

phytophthora-citrophthora-03

پوسیدگی طوقه درختان قارچ عامل این بیماری می تواند درختان مختلف را در سنین مختلف مبتلا نماید انتقال این قارچ خاکزاد از طریق خاک و آب آلوده و همچنین نهال آلوده صورت می گیرد . این قارچ بسیار آب دوست است و با فراهم نمودن آب آزاد در خاکهای سنگین و با زهکش نا مناسب به سرعت تکثیر می یابد.

 قارچ عامل این بیماری می تواند درختان مختلف را در سنین مختلف مبتلا نماید انتقال این قارچ خاکزاد از طریق خاک و آب آلوده و همچنین نهال آلوده صورت می گیرد . این قارچ بسیار آب دوست است و با فراهم نمودن آب آزاد در خاکهای سنگین و با زهکش نا مناسب به سرعت تکثیر می یابد. بنابراین بهترین روش مبارزه با این بیماری رعایت موارد پیشگیری به صورت ذیل می باشد .
۱-در باغات قدیمی در صورتی که طوقه درختان در زیر خاک قرار گرفته باشد برای جلوگیری از شیوع بیماری بایستی حاک پای درختان را کنازده تا به نزدیک ریشه اصلی برسند و طوقه درختان را کاملا آزاد کرده و در معرض هوا قرار بدهند. باید دقت کرد هنگام اجرای هرگونه عملیات در باغ به طور جدی از زخمی شدن طوقه درخت جلوگیری نمایند.
۲-بسته به کوچکی و بزرگی درخت ، حلقه ای به شعاع ۵۰ سانتی متر تا یک متر دور درخت ایجاد نمایید تا آب پای طوقه درخت نرسد (بصورت تشتکی). باید همیشه توجه داشت که طوری خاک اطراف طوقه درخت برداشته شود که نه خاک طوقه درخت را بپوشاند و نه آب پای طوقه برسد.
۳-در باغات آلوده این کار ابتدا برای درختان آلوده و چند درخت کناری آنها انجام شود تا مانع گسترش بیماری درباغ گردد.
۴-از خاک ریزی در پای طوقه درختان خصوصا درختان بیمار بطور جد باید خودداری کرد و در صورت اجبار می توان از شن استفاده کرد.
۵-در صورتیکه پوسیدگی بیش از یک سوم دور طوقه را نگرفته باشد با چاقو تیز قسمتهای پوسیده را تراشیده تا از همه طرف به قسمتهای سالم برسید سپس تنه و طوقه را با محلول بردو ضدعفونی کرده و محل را نیز با خمیر بردو بپوشانید . باید دقت کرد که پس از تراشیدن طوقه یک درخت آلوده چاقو را برای استفاده مجدد با محلول بردو ضدعفونی کنید .
۶-در صورتیکه پوسیدگی بیش از یک سوم دور طوقه را فرگرفته باشد فقط به کنار زدن خاک پای کنده درخت اکتفا نمایید با این عمل تا اندازه ای به عمر درخت افزوده می شود .
۷-اگر پوسیدگی در اطراف طوقه دیده نشد به هیچ اقدام عنوان به تراشیدن پوست درختان نکنید.
۸-درختان خشک شده را از خاک خارج کرده و بسوزانید و محل آن را با آب آهک رقیق یا محلول بردو ضدعفونی کرده و حداقل به مدت یک سال از کشت درخت در آن محل خودداری نمایید.
۹-در باغاتی که مشکل گموز (پوسیدگی طوقه ) وجود دارد اید بطور جدی از زخمی شدن طوقه درخت در هنگام عملیاتی چون پابیل کردن و مبارزه با علف های هرز و … جلوگیری نمایید .
۱۰- اطراف درختان را باید از شاخ و برگ های اضافی و علف های هرز تمیز نگه دارید.
۱۱- در باغات مشکل دار رسیدگی به وضع تغذیه ای درختان بسیار مهم است و مصرف متعادل کودهای شیمیایی و کودای دامی می تواند در کاهش این بیماری نقش موثری داشته باشد .
۱۲ – استفاده از ماشین آلات در باغات آلوده باید محدود شده و در این مورد برای انتقال آلودگی احتیاط های لازم در نظر گرفته شود.

روش تهیه محلول بردو ۳%

۱- ابتدا در یک بشکه پلاستیکی ۱۰۰ لیتری ۳ کیلوگرم آهک آبدیده ریخته و آب به میزان ۲۰ لیتر به آن اضافه کرده بهم می زنیم .
۲- سپس ۳ کیلو گرم سولفات مس (کات کبود) را در ظرف پلاستیکی دیگری با ۲۰ لیتر آب حل نموده و محلول کات کبود را به بشک حاوی آهک اضافه نموده و حجم را به ۱۰۰ لیتر می رسانیم

روش تهیه خمیر بردو

ابتدا یک کیلو گرم آهک آبدیده را در ۲ لیتر آب ریخته و هم بزنید. سپس یک کیلوگرم سولفات مس (کاتکبود) را در ۲ لیتر اب حل کرده و آن را به آهک آبدیده اضافه نمایید سپس ۶ لیتر اب به کل محلول اضافه نمایید تا خمیی شبیه به ماست به رنگ فیروزه ای بدست آید . این محلول صرفا برای قسمت های تراشیده شده استفاده شود .
لازم به ذکر است که محلول و خیر بردو پس از ۲۴ ساعت خاصیت ضدعفونی کنندگی خود را از دست می دهد لذا به اندازه مصرف روزانه تهیه شود .

* جهت ضدعفونی و پانسمان محل زخم های طوقه به جای محلول و خمیر بردو می توان از سوسپانسیون آماده بردو فیکس ۱۸ درصد که به صورت آماده در بازار وجود دارد به صورت غلیظ استفاده نمود .

* همچنین می توان از اکسی کلرور مس ( میشو کاپ) در صورت نبود سموم بالا نیز استفاده نمود.

%d9%be%d9%88%d8%b3%db%8c%d8%af%da%af%db%8c-%d8%b7%d9%88%d9%82%d9%87-%d8%af%d8%b1%d8%ae%d8%aa-%d8%a7%d9%86%d8%a7%d8%b1

فروش بذر انواع درختان

نهالستان فضائلی

فروش انواع بذر،قلمه درختان غیر مثمر،دانه درختان،نهال،بذر سیب ،بذر گلابی،بذر هلو،بذر آلبالو،بذر توت،بذر افرا،بذرآلو،بذر زردآلو،بذرگردو،بذر درختان
بذر گلابی
بذر سیب
بذر آلوچه
بذر آلبالو تلخه
بذر مهلب
بذر گردو
بذرزردآلو
بذر هلو
بذر شفتالو
بذرتوت
بذرنلک
بذرزیتون
بذر پایه تولید نهال
بذر درختان سوزنی برگ و زینتی

m0