علت لکه روی برگ گیاهان - نهالستان فضائلی

علت لکه روی برگ گیاهان

علت لکه روی برگ گیاهان

مطالبی در مورد لکه روی برگ گیاهان

گیاهان آپارتمانی، تنوع رنگها و آرامشی که رنگ سبز آنها در اعضای خانواده ایجاد می‏کند باعث شده تا کم و بیش در خانه‏ها گلدانی سبز ماوا می‏گیرد.ارتباط عاطفی که صاحبان خانه با این گیاهان برقرار می‏کنند گاه آنقدر زیاد است که با زرد شدن برگی از گل مورد علاقه شان گویا فرزند دلبندشان دچار بیماری شده است.

در اینجا ما به مواردی اشاره می‏کنیم که باعث ظهور لکه‏های قهوه‏ای رنگ بر روی برگ‏های گیاهان آپارتمانی می‏شود با هم می‏خوانیم:- بعضی گیاهان آپارتمانی مثل آفلاندرا و آگلونما نسبت به نور مستقیم حساسند. گاهی آفتاب شدید باعث ایجاد لکه‏های قهوه‏ای روی برگها می‏شود.- گاهی این لکه‏ها حالت سوخته دارند این ممکن است به این علت باشد که هنگام آبیاری برگها خیس شده باشند و یا اصلا قصد شما شستن و غبار پاشی برگها باشد ولی باید دقت کنید این عمل را زمانی انجام دهید که آفتاب شدید نباشد.

بهتر است آبیاری گلدانها را صبح زود یا عصر انجام دهید. زیرا قطرات آب روی برگها مثل عدسی عمل می‏کنند. همانطور که می‏دانید اگر عدسی ذره بین را که جلوی آفتاب بگیرید هر چیزی زیر عدسی باشد آتش می‏گیرد این حالت برای برگهای زیر قطرات آب هم انفاق می‏افتد.در مواردی این مورد زمانی اتفاق می‏افتد که برگها به شیشه تکیه داشته باشند که در این صورت هم همان مشکل ایجاد می‏شود.- بعضی افراد برای براق کردن برگهای گیاهان آپارتمانی از مواد براق کننده شیمیایی استفاده می‏کنند.

این ماده‏ها اکثرا باعث گرفتگی روزنه‏ها و صدمه به برگها می‏شوند. برای تمیز کردن برگها می‏توانید از یک اسفنج نمدار کمک بگیرید.- گاهی گلدانهایی که داخل آشپزخانه یا محلی هستند که گاز یا دود وجود دارد دچار این عارضه می‏شوند باید هر چه سریعتر گلدان را از محل دور کرده و برگهای بیمار را حذف کنید.- در بعضی مواقع سرمای شدید هم باعث قهوه‏ای شدن برگها و چروکیدگی آنها می‏شود عینا همین حالت ممکن است در گرمای بیش از حد اتفاق بیافتد.

باید گلدان را به محل مناسبتری انتقال دهید.- گاهی لکه‏های قهوه‏ای زیر برگها مشاهده می‏شوند و حالت برجسته و چسبنده دارند در این مواقع روی برگهای نزدیک به رگ برگها هم لکه‏های زرد رنگ مشاهده می‏شود علت این امر حشره آفت است می‏توانید از سم حشره کش نفوذی استفاده کنید.- گاهی لکه‏های خاکستری مایل به قهوه‏ای به دلیل حمله قارچهاست که درمان آن با قارچ کش میسر می‏شود. این حالت در آنتوریم مشاهده می‏شود.- بعضی مواقع قهوه‏ای شدن نوک و حاشیه برگها و یا گل برگ همراه خشکیدگی آن به دلیل کم آبی است. آبیاری را با دقت بیشتر و زمان‏های منظم‏تر و عمیق‏تر انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *