خواص دارویی گیاهان بنفشه - نهالستان فضائلی

خواص دارویی گیاهان بنفشه

خواص دارویی گیاهان بنفشه

خواص دارویی گیاهان بنفشه دردهای رماتیسمی را تسکین می دهد :

گروه پژوهش و تحقیقاتکمپرس دمکره گیاه بنفشه دردهای ناشی از رماتیسم را تسکین می دهد.

به گزارش خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)- بنفشه با نام علمی Viola گیاهی است علفی و پایا و دارای برگهایی که عموما از محل مشترکی در ناحیه خارج می شوند. برگهای آن قلبی شکل؛ دارای دمبرگ دراز و واقع بر روی سطح زمین هستند، زیرا ساقه هوایی مشخص که برگهای بر روی آن واقع باشند، در این گیاه وجود ندارند.

این گیاه دارای گلهای منفرد، زیبا، به رنگ بنفش، بندرت سفید و معطر است میوه های آن پوشینه، کروی و پوشیده از کرک و محتوی دانه هایی به رنگ زرد با لکه ای سفید است.

گلهای زیبا و معطر بنفشه در اوایل بهار ظاهر می شود و به طور طبیعی در شمال کشور می روید، ولی با توجه به اینکه امروزه به عنوان یک گل زینتی در باغچه ها کاشته می شود، می توان آن را در اکثر نقاط کشور مشاهده کرد.

تمامی قسمتهای بنفشه از جمله برگ، گل، دانه، ریشه و سرشاخه های گلدار مصرف دارویی دارد و ضدالتهاب، خلط آور است.

بنفشه مرطوب، تند، سرد و کمی تلخ است و دارای ویژگیهای چون، ضد تومور، ضد رماتیسم، ضدمیکروب، معرق، مسهل، تثبیت کننده دیواره مویرگ و تصفیه کننده خون است.

از دمکره این گیاه شربتی تهیه می شود که در درمان سرفه موثر است و بدلیل غنی بودن از لحاظ مواد صابونی خلط آور خوبی است و باعث تقویت و استحکام عروق خونی می شود.

از روغن بنفشه می توان برای جلوگیری از ریزش موی سر، شوره سر، خارش پوستی، زیبایی پوست، ورم لثه، سردرد و آمدن خون از بینی استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *